Kars Kazı Nerede Yenir

test-blog-iki.jpg

Kars Kazının şanını duymamış olan yoktur herhalde. Kars’a Kars kaz eti yemeye gidenler mi dersiniz yoksa gidemediği için Kars kazı siparişi vererek evine getirtenler mi? Bir kere yiyenin tiryakisi olduğu bu lezzeti meşhur eden ne peki?

 

Kars kazları civcivken arpa ekmeğinin ufalanmış haliyle besleniyor. Havalar ısınmaya başlayınca da bu minik kazlar artık dışarıya salınmaya başlıyor. Çok sıcak günler başlayana kadar çayırlarda kendi buldukları doğal şeylerle beslenen kazlarımız daha sonra yaylalara çıkıyor ve kış gelmeye yakın iniyorlar köylerine.

 

Kars kazının göğsünün kara değmesi ve kar yemesi gerekiyor o lezzeti verebilmesi için. İlk karlar düştükten sonra yağ bağlamaya başlayan kazların aynı zamanda soğuk sebebiyle tüyleri de kabarmaya başlıyor. Bu yağlanmanın fazla olmaması için ilk kar düşme zamanlarında kazlar kesilmeye başlanıyor Kars’ta.

 

Kars yöresine özel yöntemlerle salamura edilen kazların hiçbir noktası israf edilmiyor. Köylüler hem yağından hem etinden hem de tüyünden gelir elde ediyorlar. Kars kazı nasıl kurutulur diye merak ediyorsanız işte o da tam bir ustalık işi. İlk kar zamanı kesilen kazlar Kars'ın hava koşullarında içi ve tüyleri temizlenen kazlar soğuk havada 60 güne kadar rüzgara asılarak kurutulur.

 

Kars, Ardahan ve Iğdır yöresinde bu şekilde büyüyen kazlar diğer kaz çeşitlerinden beslenmesi, doğada serbestçe gezmesi ve kesilme zamanına dikkat edilmesi ile ayrılıyor. 

 

Kars kazından Kars yöresinde birçok çeşit yemek yapılıyor. Bunlar arasında kaz güveci, fırında kaz,  kaz tandır ve kaz yağı eklenen bulgur pilavı, kaz tiridi, kaz ciğeri ki bu ciğer çok yağlı değildir ve çok kıymetlidir, kaz kavurma gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Tabi Kars restaurantları da bu çeşitleri sizlere sunmaya çalışıyor

 

Tüm bu meşakkatli ve özenli süreçlerden geçen ve birçok çeşidi yapılan kazın en güzel halini Köşem Gözde Restoranda yiyebilirisiniz. Köşem Gözde 1971 yılından bu güne Kars’ın en güzel lezzetlerini sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

 

Kesilme zamanı gelene kadar özenle büyütülen kazların en lezzetli hali, Kars kazı nerede yenir? Diyorsanız Kars'ta Kaz Köşem Gözde'de Yenir.