Doğu Ekspresi ile Kars Turu

Doğu Ekspresi her gün saat 17:55 de Ankara’nın bozkırından başlayıp Kars’ın buz tutan göllerinde son bulan, muhteşem manzaralara bakarken aklınıza kazınması isteyeceğiniz 25 saatlik bir harikalar diyarı yolculuğu…

 

Uzun yolculukları sevenler için kafadan bir puan önde olsa da sevmeyen insanları da bir şekilde etkilemeyi başaran bu yolculuğun son yıllarda bu kadar popüler olması bir kısım insana garip gelse de esas garip olanın ülkemizin güzelliklerine bu kadar kör olmamızdır. O yüzden hazır ülkemizle ilgili karanlıkta kalmış yerlerin kıymeti bilinmeye başlamışken neden demeyi bırakıp biz de sarılmalıyız o karanlıklara ki altından çıkacak ışık hepimizi biraz daha aydınlatsın. Ülkemizin hem yolu hem de yolunun sonu bu kadar güzel olan ender rotalarından olan Doğu Ekspresi ve Kars'a imkanı olan herkesin gitmesi gerektiği kanısındayız.

 

Peki, nasıl olacak bu işler?

 

Kars'a trenle nasıl gidilir? Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Trenle ilgili bilinmesi gerekenler neler?  Kars gezilecek yerleri nereler? Ve tabi ki Kars'ta ne yenir? 

 

Öncelikle prosedürlerden bahsedelim. Doğu Ekspresi Ankara Gar’ından her gün aynı saatte kalkıyor. Dönüş için de aynı şey geçerli oradan da sabah 08:00 de kalıyor tren. Trende bilet bulabilmek biraz zor o yüzden her gün sabah 7 gibi girip bilet durumunu kontrol etmenizi öneririz. Kesin bir bilgi olmasa da genel görüş bu saatlerde bilet satışının başladığını savunuyor. Sizin de aklınızda olsun ki istediğiniz tarihin vagonları dolmadan yerinizi alabilesiniz.

 

Eğer biletler alındıysa yolculukla ilgili ayrıntılara geçebiliriz. Kışın gidiyorsanız tren genel olarak sıcak, çok kalın şeyler giyip kendinizi hasta etmeyin ama indiğiniz şehrin -30 dereceleri gördüğünü de unutmamak gerek tabi ki. Zaten yanınızda eşyalar olacağından çok detay vermiyoruz ama ince bir şeyler de alın siz yanınıza.

 

Yemek konusuna gelirsek trende köfte, tavuk, şnitzel gibi belli başlı yemekler ve kahvaltı bulunuyor. Ayrıca çay kahve servisi de var ve kredi kartı geçerli. Ancak yolun insanı acıktırdığı gerçeğini göz önünde bulundurarak yanınıza sandviç, abur cubur, atıştırmalık ve içecek bir şeyler almanızda fayda var. Trenden Kars’ta indiğinizde olan açlığınız için gideceğiniz yer zaten belli. J Köşem Gözde siz Kars’ta ne yenir diye düşünmeye başlamadan bin bir çeşit yöresel lezzetiyle sizleri bekliyor.

 

Trende seyahat boyunca Kayseri, Erzurum, Erzincan gibi büyük şehirlere beşer dakikalık da olsa ayak basma ve uzaktan da olsa görme şansı yakalıyorsunuz. 25 saatin sonunda Kars’a indiğinizde ise şehirden çok uzakta olmayacağınız için zorlanmadan merkeze ulaşabilirsiniz. Geziniz boyunca ister toplu taşımayı, ister taksiyi isterseniz de araba kiralamayı seçebilirsiniz.

 

Kars'ın belli başlı yerleri var gezilecek.Kars ile Ardahan sınırında hatta Ardahan'da diyebileceğimiz Çıldır Gölünü, Ani Harabelerini, Kümbet Camii,Şeytan Kalesi, Sarıkamış’ı hatta vaktiniz varsa Ağrıdaki İshak Paşa Sarayı’nı görmeden dönerseniz Kars’ı görmüş saymayın kendinizi.

 

Şehir merkezinde de gezilecek birçok yer görülmesi gereken muhteşem mimariler var. Bazılarından bahsedecek olursak Kars Kalesi, Defterdarlık Binası, Valilik Binası, Eski Rus Kilisesi, Mazlumoğlu Hamamı, Kars Müzesi mutlaka görmeniz gereken noktalar.

 

Zaten Kars’a girdiğiniz anda ihtişamıyla sizi çekecek olan Kars Kalesi muhtemelen göreceğiniz ilk yerlerden biri olacak. Kars Gravyeri almak istiyorsanız da Boğatepe Köyüne mutlaka gitmelisiniz hikayeleri de oldukça ilgi çekici.

 

Yol yorgunluğunuzu attıktan sonra Kars’ın meşhur lezzeti olan Kars Kazı, Kars Ketesi, Hangel gibi birbirinden lezzetli yöresel yemeklerle tanışmak için sizleri 1971’den beri hizmetinizde olan Köşem Gözde Restoran’a bekleriz.

 

Görseller